OtoGüncel Forum
0 oy
903 gösterim
Biyodizelin motora zararı var mıdır? Biyodizel kullanılan motorun performansında ne tür bir değişme olur?
Expert (12.1k puan) sordu | 903 gösterim

1 cevap

0 oy

 

Çevre dostu ya da yeşil enerji türleri olarak adlandırılan enerji kaynakları geleceğin enerji kaynakları olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde benzin ve dizel yakıtına alternatif yakıtlar etanol ve biyodizeldir. Biyodizel, motorin eşdeğeri bir biyoyakıt olup motorinle harmanlanarak kullanılabileceği gibi saf halde motorin yerine de kullanılabilmektedir. Biyodizel; kanola, aspir, ayçiçeği, soya, pamuk, palmiye vb. yağlı bitkilerden uygun kimyasal/biyokimyasal süreçler ile elde edilir. Biyodizelin soğuk akış özellikleri dizel yakıtlarına oranla daha kötüdür ve soğuk havalarda ilk çalıştırma esnasında sorunlara neden olabilir. Bununda ötesinde, yüksek miktarda doymuş yağ asidi içeren biyodizeller, kış aylarında yakıt filtresinin ve yakıt hattı borularının tıkanmasına sebep olabilir. Biyodizelin diğer bir dezavantajı da oksitlenmeye karşı olan eğilimidir. Havayla temas eden biyodizel, özellikle yüksek sıcaklıklarda hızla oksitlenmeye başlar. Ayrıca biyodizelin yakıta önerilen oranlarda karıştırılmaması da motora zarar verebilir. Ülkemizdeki çoğu uygulamanın aksine biyodizelin yakıt içerisindeki oranı %20 düzeylerinde tutulabilir.
Biyodizelin üretimi esnasında gliserinin tam olarak ayrıştırılmaması da bazı olumsuzluklara sebep olur. Motorun yanma odasına püskürtülen gliserin; piston tepesinin değişik bölgelerine çökelme yaparak pistonların bölgesel erimesine, segman yuvaları arasında birikip yanarak segmanların yuvalarının küçülmesine, yanma sonucu oluşan gazlara karışarak karterdeki yağın jelleşmesine ve bozulmasına neden olmaktadır.
Biyodizel kullanılan motorların performansı nasıldır? Karşım oranına bağlı olarak biyodizelin enerji yoğunluğu dizele göre %8 daha az olabilmektedir. Normal dizel yakıtına göre B20 (%20 biyodizel + %80 dizel karışımı) yakıtı kullanılan motorun gücü, torku ve yakıt ekonomisi arasındaki fark %1 ile %2 arasında olabilmektedir.

 

Expert (12.1k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
2 Ekim 2012 OtoGüncel Expert (12.1k puan) sordu | 857 gösterim
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
11 Eylül 2012 OtoGüncel Expert (12.1k puan) sordu | 459 gösterim
0 oy
1 cevap
Otomobiller Hakkında Tüm Sorularınızı Sorun, Uzmanları Cevaplasın.

345 soru

258 cevap

12 yorum

386 üye

345 soru
258 cevap
12 yorum
386 üye