OtoGüncel Forum
0 oy
4.0k kez görüntülendi
Merhabalar, 1 Ay sonra yurtdışından dönüş yapacağım.  40.000 TL param var. Biri 2 yaşında biri 5 aylık iki çocuğumuz olduğundan geniş bir araca -özellikle bagajı geniş- almak istiyoruz. Malum sadece onların eşyaları bagajı dolduruyor. Özellikle bu yaz fazlaca yol yapacağımızdan asgari bir konfor da gerekli. 2006-2008 model Passat’ları araştırdım ama sarfiyatın çok yüksek olduğunu ve LPG'nin verimli olmadığını söylediler. Siz nasıl bir araç tavsiye edersiniz? Teşekkürler. Sencer CEM
Expert (12.2k puan) tarafından | 4.0k kez görüntülendi

1 cevap

0 oy

Sayın Sencer CEM,

Öncelikle çocuklarını Allah bağışlasın. Tam sevilme ve emek verme zamanı. Çocuklarımızın otomobil seçimlerine ne kadar etkisi var ortada… Bagaj konusunda çok haklısınız çünkü bebek arabası, bebek eşyaları derken araçta kendinize fazladan bir şeyler koymak için hiç yer kalmıyor. Sedan araç tercih etmekte çok iyi bir karar vermişsiniz yoksa hatchback bir araca mümkün değil sığmazsınız. Çünkü kendimden biliyorum. Gelelim diğer faktörlere çok yol yapacağınızı belirtmişsiniz haklı olarak konfor istiyorsunuz bence aynı zamanda güvenli bir araç olması da gerek. Aslında belirttiğiniz model arasında Passat kötü bir tercih olmaz ama LPG konusunda yanlış bilgilendirilmiş gibisiniz çünkü eğer bu aracın 1.6 düz enjeksiyon sistemine sahip olan motorlu araçlarını tercih ederseniz LPG dönüşümünde sıkıntı yaşamazsınız. Bu araçların FSI, TSI gibi doğrudan silindir içine yakıt püskürten sistemlerde LPG uygulamalarında sıkıntılar var. Bu tip motorlara ülkemizde henüz efektif dönüşüm uygulanamamaktadır. Uygulamaların hem randımanı düşük hem de montaj ücreti pahalı. Bunun dışında yukarIda belirttiğim gibi düz motorlu dediğimiz Passat aracı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz sıkıntısı yok sadece böyle bir araç alacak olursanız ve araca LPG dönüşümünü siz yaptıracaksanız bagaj hacmini küçültmemek adına simit tipi yakıt tankı taktırın. Çünkü bagaj size lazım aracın yedek lastiği bu markada ince ve küçük olduğu için bagajın sağ veya sol yanına yaslayarak bagaj kapasitesinden çok az kaybınız olur. hiç etkilememiş olursunuz.

Bunların dışında size farklı modellerden bahsetmek istiyorum. Belirttiğiniz fiyatlara size sedan ksalı dizel araçlar önerebilirim. Benim tavsiyem dizel araçlardan yana olacak çünkü çok yol yapacağınızı belirtmişsiniz dizel araçta size en az %30 daha az yakıt yakma avantajı sağlayacaktır. Aynı zamanda ailenizle dolaşacağınız için yolda LPG ile sorun yaşar mıyım, bir sıkıntı çıkar mı diye düşünmez gönül rahatlığıyla seyahat edersiniz. Gelelim araçlara ilk olarak Ford Focus 1.6 TDCI aracın en baz modeli Trend olup ABS, klima, yol bilgisayarı ve hava yastıkları gibi standart donanımları mevcut ama siz 2011 model Trend yerine 2009 yada 2010 model daha donanımlı Collection, Ghia yada Titanium paketleri de tercih edebilirsiniz tamamen sizin araçtan beklediniz görünüm ve ekstra donanımlara kalmış. Diğer araca gelince Toyota Corolla 1.4 D-4D. Bu aracın da en baz modeli Class olup yine standart güvenlik ve konfor donanımlarına sahip. Yine siz 2008 ve 2009 model olarak bu aracın Comfort ve Elegant modellerini tercih edebilirsiniz. Bunların yanında LPG ile sıkıntım yok benzinli araç alacağım demekte ısrar ederseniz yine bu araçların benzinli modellerine bakabilirsiniz. Bunların yanında 2011 model Hyundai Elantra, 2009-2010 model arası Honda Civic yada daha geniş olan Ford Mondeo tipi araçları da düşünebilirsiniz. Aslında ürün yelpazesi geniş ama bunların hepsini detaylandırdığım zaman da acaba hangisi diye kafanız karışabilir. Bana sorarsanız önceliğiniz dizel araç olsun hem daha az sorun yaşarsınız hem de ekonomik gezme fırsatınız olur. Sonrası tamamen sizin göz zevkinize ve araçtan beklediğiniz ekstra donanımlarla ilgili. Çünkü belirttiğim araçların benzinli olanlarının hepsi konforlu, güvenli ve de LPG dönüşümünde sıkıntı yaşanmayacak araçlar. Seçimiz şimdiden hayırlı olsun.
Expert (12.2k puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 4.8k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 2.5k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 8.9k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
10, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 5.7k kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım