OtoGüncel Forum
0 oy
493 kez görüntülendi

Tüm Otogüncel.com ailesine selamlar. Benim sorum araç tercihi konusundaki kararsızlığımla ilgili…
Şuanki aracım 2000 model Toyota Corolla 1,3 Terra. Aracımdan çok memnunum. Ankarada memur olarak görev yapmaktayım.
Ancak önümüzdeki 8-10 ay içerisinde maddi durumumda iyileşme olacağından daha iyi bir araç almayı düşünüyorum.
Öncelikle SUV veya MPV tarzı mı yoksa SEDAN bir otomobil mi almalı konusunda kararsızlığım var.
Genel olarak beğendiğim ve bütçeme aşağı yukarı uyan araçlar 2005-2007 Volvo S40, 2001-2004 Volvo S60, 2003-2006 Toyota Avensis, 2003-2005 Toyota Verso, 2004-2006 Mitsubishi Outlander 2,0, 2001-2003 Toyota Rav4, 2005-2007 Suzuki Grand Vitara… Aşağı yukarı 25-35 bin TL arası bütçem var. Esasen Volvo hastasıyım ama diğer araçları da özellikle Toyota’yı da çok beğeniyorum. Sizce hangi aracı tavsiye edersiniz? Bu arada iki çocuklu 4 kişilik aileyiz… Teşekkürler…

Expert (12.2k puan) tarafından | 493 kez görüntülendi

1 cevap

0 oy

Merhabalar,
Öncelikle Otogüncel ailesine güveniniz için teşekkür ederiz.
2.el araç alırken öncelikle güvenli bir adresten ve bakımları yapılmış, varsa motor ve şanzuman garantisi içeren sertifika sunabilen, ekspertiz garantisi verebilen firmaları tercih etmenizi öneririz.
Diğer yandan bir araç satın alırken kaç yıl kullanacağınızı ve bu süre içerisindeki tüm maliyetlerinizi hesaplamalısınız.
Diyelim ki min. 3 yıl kullanacaksınız;
Bu süreçte araç fiyatı + yakıt tüketimi + mtv bedelleri + kasko ve sigorta maliyetleri + servis bedelleri + ne tutmaktadır.
Servis maliyetlerini açarsak;
Satın alacağınız araç şu anda kaç km’dedir.
En yakın bakım periyodu nedir.
Ağır bakım (trigger/egzantrik kayışı seti, debriyaj değişimleri) ne zaman.
Lastik ihtiyacı yakın mı, aracın kronik arıza riskleri nelerdir sorularına cevap bulmak lazım.
Ayrıca aracın 3 yıl sonundaki 2.el değerini de +/- yönlerinden değerlendirmek gerekir.
Ne kadar gider harcamalarını gözden çıkardığınız ve ne kadar bütçelik bir riski göze aldığınız önemlidir.
Tüm bu bilgiler ışığında ben size en ekonomik, masrafsız ve geniş olarak Toyota Verso’yu öneririm.
Bu araç sizin gönlünüzden geçen otomobil/SUV/MPV seçeneklerinin bir karmasını oluşturmaktadır. Geniş bir aile aracıdır ve Toyota’nın geniş servis ağı ve düşük maliyetleri kapsamındadır.
Yol tutuşu olarak RAV4 ve Suzuki Vitara’dan daha iyi olabilir.
Volvo’nun masraf çıkarma riskinden daha düşük risk içerebilir.
2.el değeri Mitsubishi’ye göre daha kazançlı olabilir.
Alternatif olarak Renault Scenic veya Ford C-Max düşünülebilir.
Tercihiniz her ne olursa olsun yeni alacağınızı aracın hayırlı olmasını ve keyifli günlerde güvenli sürüşler dileriz.
Hüseyin Yayla

Expert (12.2k puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
28, Mart, 2016 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 533 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 594 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 7.7k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 3.4k kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım