OtoGüncel Forum
0 oy
116 gösterim
Bazı araçların kitaplarında 91, 95 ve 98 RON oktan sayısında benzin kullanılabileceği belirtilebilmektedir. Neden bir RON değeri değil. Ayrıca havaların soğuk ya da sıcak olmasına bağlı olarak benzinin oktan sayısında bir değişiklik yapılmalı mıdır?
Expert (12.1k puan) sordu | 116 gösterim

1 cevap

0 oy

 

Oktan sayısına benzinin vuruntu yapmama derecesi denebilir. Oktan sayısının artması yakıtın vuruntuya karşı mukavemetini de arttırır. Oktan sayısı, benzin motorlarında kullanılan benzinler için en önemli özelliklerden biridir.
 
Bazı araçlarda birden fazla motor seçeneği kullanılabilmektedir. Yani aynı araçta Euro 2, 3, 4 ya da 5 emisyon değerlerini karşılayan güç üniteleri görev yapabilmektedir. Bundan dolayı sorunuzda belirtildiği üzere bazı motor ya da motorlar 91, 95 ve 98 araştırma oktan sayısına sahip (RON) benzinle çalıştırılabilir. Bu gibi açıklamaların yazıldığı araçlar için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Genellikle bu gibi durumlarda normal sürüş için 95 RON’li benzin kullanılabilir. Ancak araçta yeni yenil bir güç ünitesi varsa, optimum performans ve minimum yakıt tüketimi için 98 RON’li benzin kullanmanızı tavsiye ederim.
Aracınızı +38 ºC’nin üzerindeki sıcaklıklarda kullanırken, en iyi performans ve yakıt ekonomisi için mümkün olan en yüksek oktanlı yakıt kullanılması ayrıca önem arz eden bir konudur.
Bu tür soruların tam aydınlatılması için ilgili aracın kullanıcı el kitabının ilgili bölümü (yani “yakıtlar”bölümü) ya da bölümlerini dikkatle okumak gerekir. Çünkü hangi motor tanımı ve uzantısı için hangi yakıtların tavsiye edildiği burada yazılıdır.
Expert (12.1k puan) cevapladı

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
28 Mart 2016 OtoGüncel Expert (12.1k puan) sordu | 88 gösterim
0 oy
0 cevap
0 oy
1 cevap
Otomobiller Hakkında Tüm Sorularınızı Sorun, Uzmanları Cevaplasın.

345 soru

258 cevap

12 yorum

386 üye

345 soru
258 cevap
12 yorum
386 üye