OtoGüncel Forum
0 oy
61 gösterim
merhabalar.nisan 2014 ayında 2009 model peugeot 3008 primium pack modelini aldım.aracım dizel otomatik.aracımda ençok merak ettiğim ve aldığım günden itibaren sadece bir kez şehir dışı seyahat etme fırsatım oldu.Ankaradan Bursaya gelirken.Bursada ikamet ettiğimden gidiş geliş ancak ozaman kullandım.neyse.araçta ençok uzun yolda kullanmak istediğim hem yakıt düşüklüğü açısından hemde sürücüyü yormaması bakımından CRUİSE CONTROL özelliği.
detaylı bilgileri kitapçığını okuduğum halde videolar izlediğim halde çözemedim bilgi sahibi olamadım.birtürlü dnerken sürüşte bir fark bir dikkat çeken unsura rastlamadım.araçta sruise controla geçtiğim halde hep ayağım gazda devam etti.şehiriçi trafikte kullanmak neredeyse imkansız.

uzun yola temmuz sonunda çıkacagız.şimdi bana daha anlayıcı bir ifadeyle daha deneysel ve çözümlü bir kullanım amaçlı bilgi verirmisiniz.gidiş geliş yapacağımız km 3000km olacak.lütfen yardım edin..
Expert (12.1k puan) sordu | 61 gösterim

1 cevap

0 oy

Merhaba öncelikle belirtmek istediğim Cruise Control yani hız sabitleme doğru kullanıldığı zaman sürücüsüne konfor araca da ekonomi sağlar. Doğru kullanıldığında diyorum çünkü maalesef çoğu sürücü yanlış kullanıyor ve sonrasında da bu özelliğin ekonomiden çok yakıt sarfiyatını arttırdığını savunuyor. Öncelikle Cruise Control sistemi düz, inişi çıkışı fazla olmayan sabit hızla sürüş yapabileceğiniz yolda kullanılmalıdır. Bunu dışında diğer önemli husus ise aracın ideal hız ve gücüne ulaştığı devirde hız sabitleme yapılmalıdır. Örneğin aracını 4. viteste 100 km hıza sabitleyen sürücü aracını 5. viteste 100 km hıza sabitleyen sürücüye göre (araca göre değişiklik gösterebilir) ortalama en az 1-2 litre daha fazla yakıt sarfiyatına neden olur.

Expert (12.1k puan) cevapladı

İlgili bir soru bulunamadı

Otomobiller Hakkında Tüm Sorularınızı Sorun, Uzmanları Cevaplasın.

345 soru

258 cevap

12 yorum

386 üye

345 soru
258 cevap
12 yorum
386 üye