OtoGüncel Forum
0 oy
5.9k kez görüntülendi

2008 model otomatik şanzımanlı Hyundai Accent Era 1.4 hangi LPG sistemi taktırmalıyım? LPG’li araç daha mı fazla yakıt tüketir. Ayrıca dönüşüm sonrası performansta bir sorun yaşar mıyım? Bilgilendirirseniz memnun olurum.

Expert (12.2k puan) tarafından | 5.9k kez görüntülendi

1 cevap

0 oy

 

Türk tüketicisinin son zamanlardaki ekonomik otomobil kullanımındaki yaygın düşüncesi, dizel motor seçeneği bulunmayan modellerin benzinlisini alıp kısa sürede aracın LPG dönüşümünü gerçekleştirmek yönünde. Hyundai ise, dizel seçeneği olmasına rağmen, Accent Era 1.4 için sunduğu LPG seçeneği ile hem daha çevreci hem de tüketicinin cebini daha az yoran bir alternatifi alıcılarına sundu. Hyundai, LPG’li Accent Era için 5 yıl – 100.000 km (hangisi önce dolarsa) garanti sunarak güvenli ve verimli LPG kullanımı konusuna el atmış durumda.
2009 model LPG’li Hyundai Accent Era 1.4 Select otomatik şanzımanlı aracın 2009 yılında otohaber dergisi tarafından yapılan testinden bazı sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum.
Motor, benzinle veya LPG’li çalıştığında gürültü seviyesinde kaydedilir bir değişim oluyor. LPG çalışma durumunda Accent Era’nın daha sessiz olduğu tespit edildi. Ayrıca LPG’li çalışma modunun otomatik şanzımanla olan uyumu, benzin ya da dizelden çok da farklı değil. Accent Era’nın LPG’li kullanımdaki ortalama yakıt tüketimi, benzinle karşılaştırıldığında yüksek. Bu durum gayet normal. Çünkü hacimsel olarak benzinin enerji yoğunluğu LPG’den daha yüksek. Ortalama 7.0 l/100 km’lik benzin tüketimiyle Accent Era, LPG’li kullanımda 8.8 l/100 km ortalama tüketime ulaştı. Aradaki yaklaşık yüzde 20′lik tüketim farkı ilk başta çok gibi görünebilir. Ama LPG’nin pompa fiyatı (27.12.2010) 1.94 TL iken 95 oktan benzinin 3.68 TL’dir. Test verilerinden 100 km’de LPG’li kullanım yaklaşık yüzde 31 ekonomiklik sağlar. Özellikle uzun kilometre yol yapan araçlarda bu fark iyice artacaktır.
Sözün özü: Benzin ve dizele göre daha ucuz alternatif olan LPG’nin fiyatı, ülkemizde bu yakıtın otomobillerde kullanımının yaygınlaşmasına sebep oluyor. LPG’nin verimli ve performanslı bir şekilde kullanılması için araçların periyodik bakımlarının yetkili servislerde yaptırılması çok önemli. Bu sayede LPG’li araçlar güvenli bir şekilde yaygınlaşabilir. Araçlarda LPG kullanımın nasıl doğru ve verimli olabileceğinin en canlı örneklerinden biri hiç şüphesiz Hyundai Accent Era. Araca taktırılacak sistemin, Hyundai ile anlaşmalı olan BRC markası olması daha mantıklı. Çünkü şu anda garantisi devam eden aracın garantisini korumanın en iyi yöntemi budur. Gelelim performansa. Hacimsel olarak benzinin enerji yoğunluğu 31,2 MJ/l iken, LPG’nin ki ise 24,2 MJ/l’dir. Bu durum aynı motor için aynı sıkıştırma oranında benzinli motorun LPG’li motordan daha fazla güç üretmesi anlamına gelir. LPG’li motorun benzinli bir motorla aynı performansı sağlamasının yöntemi göreceli olarak daha fazla LPG tüketmesidir. LPG’ye dönüştürülmüş araçlarda performanstan bir miktar ödün verilmektedir ve supaplar benzinli kullanıma göre biraz daha kuru çalışmaktadır. Ancak motorun ekonomik ömrü açısından olaya yaklaşıldığında çok ciddi bir problem oluşturacağını düşünmüyorum.
Expert (12.2k puan) tarafından
merhaba
ben 2008 model accent era select modeline akl marka lpg takdırdım fakat 1 ay sonra arabayı ilk çalıştırırken çalışmıyor marşa en az üç dört defa basınca çalışıyor. arıza göstergesi ışıgı yandı sanayiye götürdüm arıza göstergesine baktılar lpgden kaynaklandığını aracın beyni lpg yi tanımadığını ateşleme yaparken sıkıntı oluşturduğunu söylediler yetkili servise götürürsen orada aracın beynini sıfırlasın sonra düzeleceğini söyledi bu konu hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 4.1k kez görüntülendi
0 oy
0 cevap
27, Aralık, 2015 Karia OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 662 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
12, Mart, 2013 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 9.0k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
2, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 1.8k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
10, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 1.2k kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım