OtoGüncel Forum
0 oy
262 kez görüntülendi
Mesafe takip sistemleri yeterince güvenli mi? Bu sistemlerin araç üzerinde güvenirlikleri nasıl test edilmektedir? İlginize teşekkür ederim.
Expert (12.2k puan) tarafından | 262 kez görüntülendi

1 cevap

0 oy

 

Mesafe takip sistemleri, çok yoğun trafiğin olmadığı bir otoyolda 100 ile 130 km/h arasında yol alırken büyük rahatlık sağlıyor. Sürücünün dalgın olduğu anlarda sistemin ona yardım etmesi ise büyük bir kazanç. İyi olmayan şey ise adaptif hız kontrol (adaptive cruise control -ACC) sisteminin sürücüyü habersiz yakalayıp, onu tehlikeli bir durumla karşı karşıya getirmesi. Mesafe korumamak, sollarken yeterince hızlanmamak ve geç frenlemek gibi büyük hatalar. Güvenirlilikleri sabit olmayan bu sistemler, yağmur gibi kötü hava koşullarında oldukça büyük zafiyetlere sahip. Duran objeler, bu sistemler tarafından hala iyi bir şekilde algılanamamaktadır. Sonuç olarak, güncel teknolojiye tam olarak güvenmek gerçekten de tehlikeli olabilir.
Peki mesafe takip sistemlerinin kıyaslanmasında nasıl bir ölçüm tekniği kullanılmaktadır? Auto motor und sport’un kullanmış olduğu test tekniğinden bahsedeceğim. Mesafe takip sistemleri, ölçüm teknikleri açısından ciddi zorluklar taşıyor. Ölçülen otomobilin hızı ve konumu, öndeki araçla eşdeğer olmak zorunda. En küçük bir uyumsuzluk bile ölçümlerde birkaç metrelik fark oluşturabiliyor. Bu yüzden Auto motor und sport bu testi TÜV Süd Automotive ile birlikte gerçekleştirmektedir. TÜV Süd’ün Automotive Dynamic Motion Analyzer ekipmanı doğru pozisyonu çok hassas belirliyor. GPS sapmaları, sabit bir noktadaki istasyonun ek sinyaliyle düzeltiliyor. TÜV mühendisleri, 80 ölçüm kanalından topladıkları 5000 veriyi ACC sistemlerinin tepki profilleriyle ilişkilendiriyor. Aracın önüne başka bir otomobilin çıkma durumunu canlandırmak için, öndeki araca çok hassas ve komutları doğru uygulayabilen uzaktan kumandalı yönlendirme robotu yerleştirilmektedir.
Expert (12.2k puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 2.1k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 548 kez görüntülendi
+1 oy
1 cevap
14, Ocak, 2013 muratguven OtoFan (160 puan) tarafından soruldu | 1.8k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
30, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 397 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 3.2k kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım