OtoGüncel Forum
0 oy
2.7k kez görüntülendi
M1 sinifi.  8+1 hususi wolsvagen caravelle minibuse herhangi bir belge almamiz gerekir mi(arac sirket adina kayitli)
OtoFan (150 puan) tarafından | 2.7k kez görüntülendi

1 cevap

+1 oy
En İyi Cevap

Merhaba değerli okurumuz öncelikle sorunuzun cevabını biraz geciktirdiğim için özür dilerim ama inanın bu konuda çok araştırma yaptım. Çünkü çok fazla araç kullanıcısı bu konu hakkında bilgi almak istiyor ama nereden net bir bilgi alacaklarını bilmiyor o yüzden sizleri mağdur etmemek adına daha detaylı ve uzun araştırmalar yaptım hatta distrübötör firmalarla dahi görüştüm. Sonuç olarak bu tip araçların şirket adına yada kişi adına olması arasında bir fark olmadığını ve herhangi bir ek belgeye gerek duyulmadığı bilgisine ulaştım. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus araçta aileniz dışında şirket çalışanlarını yada başka personel taşıdığınız tespit edilirse işin rengi değişiyor. O zaman iş ticarete dönüyor ve taşımacılık şeklinize göre çeşitli belgeler almanız gerekiyor. Sonuç olarak aracın şirket yada şahıs adına kayıtlı olmasından çok nasıl kullanıldığına bakılıyor hususi kullanıyorsanız belge istenmiyor ama bir şekilde aileniz dışında insan taşıyorsanız belge isteniyor. 

Expert (17.1k puan) tarafından
tarafından seçilmiş
Abdullah hoca haklı çünkü ülkemizde yoruma açık durumlar çok.örneğin benim aracım M1 otomobil ama sadece yatar beş koltukdan dolayı kamyonet vergisi veriyorum.Panelvanlar daha ilginç filan...Beyefendinin aracıM1 otomobil doğru,artık 8+1 ler otomobil oldu.Küçük otobüs değil.Bir defa ''yetki belgeleri,ticari amaçla faaliyette bulunacaklara verilir''Otomobillerde ise (A)türü yetki belgesi verilmektedir.örneğin A1yetki belgesi bile ''yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacaklara ve en az 4 en fazla 20 adet özmal otomobile sahip olmaları gerekmektedir.Değerlendirmenin bu anlamda olması gerekir ispatı olabilir filan;Bu durum ''yolcu taşımacılığı Belgesi''adı altında verilir.Yani şirketin de bu anlamda bir şirket olması gerekir.HATTA,Bu yetki belgeli taşımacılıkların ayrı bir yerleri ve müştemilatlı olması da gerekir.duruma bu şekilde bakılırsa ki doğrusu yeki belgesine gerek yoktur;ama hocamızın da dediği gibi bu yorum ülkemizde farklılıkar içerebiliyor.Bence gerek yoktur.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
21, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 336 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
21, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 257 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
28, Ocak, 2017 turkteknik OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 3.1k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
28, Mart, 2016 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 634 kez görüntülendi
0 oy
0 cevap
10, Ocak, 2016 Mehmet duymaz OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 487 kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım