OtoGüncel Forum
0 oy
1.2k kez görüntülendi
Performans filtre uygulamalarını tavsiye eder misiniz? Bu uygulamanın motora sağlayacağı artı ve eksileri teknik olarak değerlendirir misiniz?
Expert (12.2k puan) tarafından | 1.2k kez görüntülendi

1 cevap

0 oy

 

Olayın mantığı, motorun daha rahat nefes almasını sağlamaktır. Normal standart hava filtreleri, kağıdımsı bir maddeden yapılmış olup, motor ünitesine bağlı bir kutu içerisinde bulunurlar. Bu kutu bir boru vasıtasıyla aracın ön taraflarından bir yerlerden hava çeker ve bu hava, kağıt filtrenin içinden geçirilerek silindirlerin içerisine gönderilir. Havanın filtre içinden geçişi esnasında uygulanan direnç, motora giren havayı da direk olarak etkiler. Bunun için işte, performans tipi hava filtreleri üretilmiştir. Bu filtreler kağıt filtreler gibi kirli havayı tutmanın yanında, kağıt filtrelerden daha kolay hava geçirdikleri için, motorun daha kolay nefes almasını sağlarlar. Açık filtre uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu da motora girecek olan havanın sıcak olmamasıdır. Şayet açık hava filtresine bir hava girişi desteği yapılmazsa, filtre kaputun altındaki ısınan havayı emebilecek ve bu durumda motorun performansını düşürecektir. Bu tür uygulamaların en performanslısı, direk motor kaputu üstünü kesmektir. Subaru Impreza’larda olduğu gibi kaput üstüne, hava filtresinin ağzına gelecek şekilde, bir ağız açılırsa, bu ağızdan açık hava filtresi rahatça hava alarak, performansta belirgin bir iyileşme sağlayabilecektir. Eğer bu şekilde kaputu kestirmek istemiyorsanız, ya açık filtre için, aracın önünden bir yerlerden yeterince geniş bir boru vasıtasıyla açık filtreye temiz, soğuk hava yönlendireceksiniz ya da kutu içi filtre kullanacaksınız. Ancak kutu içi filtrelerin performans konusunda iyi uygulanmış bir açık filtre kadar katkısı olmayabilir. Ayrıca açık filtreler, kutu içi filtrelere nazaran daha yüksek ve sportif bir ses çıkarırlar. Açık filtrelerin birkaç tane avantajı vardır. Performansı arttırırlar, optimum tüketimin sağlarlar ve her devirdeki motor torkunu arttırırlar. Evet, iyi bir açık filtre uygulaması motor gücünü yaklaşık %5 oranında arttırabilir. Ayrıca motorun düşük devirlerinde eskisine nazaran daha güçlü olmasını sağlar. Performans tipi filtrelerin önemli dezavantajlarından biri fazla ses çıkarmalarıdır. Eğer bu tür bir seslerin komşuluğunu severseniz, bu ses fazlasıyla hoşunuza gidecektir. Ancak uzun seyahatlerde biraz zorlayıcı olabilir. Aracınızın hava filtresini özel kutu içi olarak değiştirmeniz durumunda hava giriş debilerinde farklılıklar oluşacaktır. Bu durum motor işletim sistemindeki rölanti ayarını olumsuz etkileyebilir. Kutu içi filtre uygulaması, genellikle motorun yüksek devirlerinde avantajlar sağlamasına rağmen motorun düşük devirlerinde, kalkışlarda ve hızlanmalarda dezavantajlar oluşturabilmektedir. Etkin bir kutu içi filtre uygulaması için işletim sisteminde yeni programlama yapmak gerekebilir.
Sözün özü: Aracın üreticisinin pazara sunmuş olduğu araç, hedef müşteri beklentilerine göre en ideal üretim topolojisine sahiptir. Bu münasebetle ben araçlarda bu tür uygulamaları genel olarak tavsiye etmiyorum ve uygun bulmuyorum. Sürekli akılda tutulması gereken altın kuralı sizinle paylaşmak istiyorum. “Aracın size sunulmuş tasarımı kendi bağlamında en ideal tasarımdır”. İlginenlere duyurulur...
Expert (12.2k puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
21, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 707 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
11, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 400 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 529 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
21, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 3.5k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
13, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 514 kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım