OtoGüncel Forum
0 oy
1.5k kez görüntülendi
Expert (12.2k puan) tarafından | 1.5k kez görüntülendi

1 cevap

0 oy

 

Nissan’ın küçük sınıf MPV’ler arasında yer alan eğlenceli ve sıra dışı otomobili olan Note piyasaya sunulduğu 2006 yılından beri büyük beğeni kazandı. Visia ve Tekna versiyonlarından oluşan yeni Nissan Note dizelde; 1.5 lt dCi dizel motor ve manual şanzıman kullanılmaktadır. Nissan’ın Renault ile yaptığı evliliğin en başarılı meyvelerinden biri olan Note, 4 metre uzunluğa ve 1,5 metre yüksekliğe sahip. Micra kadar neşeli olmasa da cana yakın yüz hatlarına sahip Note karoseri, daha keskin kenarlara sahip. İşlevsellik, Note’nin üretiminde kimsenin aklından çıkmamış gibi. Otomobilin her köşesi farklı bir kullanım fikriyle şekillenmiş. İç mekan bu durumun en iyi vurgulandığı alan. Malzemeleri, altyapısını aldığı Micra’yı çağrıştırmasına rağmen, ondan çok daha ciddi bir havaya sahip. Renault’dan alınan dizel motorun yüksek tutumluluk kapasitesi, günümüz ihtiyaçlarını çok iyi karşılıyor. Ara hızlanmalarda, hazır tutulan yüksek tork verisiyle sürücüsünü rahat ettiren motor, en büyük faydasını cüzdanlarda hissettiriyor. Otohaber tarafından yapılan testlerde 100 km’deki 5,6 litre’lik tüketim değeri gerçekten çok başarılı. Note’nin başarılı olduğu bir diğer konuysa yol konforu. Aslında sınıfının en sessizi olmaktan uzak bir otomobil olan Note, yine de rahatsızlık oluşturmuyor. Sessiz çalışan süspansiyon sistemi, darbe emişi konusunda hassas. Ayrıca Note’nin virajlarda salınıma girmemesi de güven veriyor. Direksiyon sistemi iyi çalışıyor ve bu, limitine ulaşıldığında sert bir şekilde kopan arka kısmı kontrol etmek adına, sürücüyü rahatlatan bir özellik. Nissan Note’nin segmentindeki pek de iç açıcı olmayan durumu yazımızın başında anlatmıştık. Gerçekten Türkiye’de MPV segmenti henüz gerçek değerini bulamadı. Belki de hala herkes sedan otomobillerle seyahat etmenin en rahatı olduğunu düşünüyor. Ama hayatına renk katmak isteyenler sıkıcı sedanlarla uğraşmak istemiyor. Genç aileler; özellikle tek veya iki çocuklu aileler ve bayanlar için Note çok değişik bir otomobil olabilir. Hem geniş ve ferah iç hacmi hem de esnek yükleme kapasitesi ile dikkat çeken Note’nin fiyatı da makul düzeylerde.
Ford’un Fusion modeli, her ne kadar karakteristik özelliklerini taşımasa da küçük SUV gibi bir görünüme sahip. Ford’un küçük sınıf modellerinde kullandığı platform üzerinde yükselen Fusion, geniş iç hacmi ve fonksiyonelliğiyle MPV sınıfının bir üyesi. Otomobilin tatminkar bir malzeme kalitesi sunan kabini rahat bir yolculuk vaat ediyor. Fiesta’dan ve diğer Fusion modellerinden tanıdık gelen turbo dizel, 68 HP güç ve 160 Nm tork verilerine sahip. Önceliği düşük yakıt tüketimi olan bu ünite doğru vites seçildiği taktirde şehir sokaklarında herhangi bir sıkıntı yaşatmıyor. 0-100 km/h hızlanmasını 15.6 sn’de tamamlayabilen Fusion, performans beklentisi olanları mutsuz edecektir.  5.8 lt/100 km’lik ortalama tüketim rakamı her ne kadar fabrika verisinden fazla olsa da Fusion’ın amacını ortaya koymaya yetiyor. Tepkili direksiyonu ve rahat vites geçişleriyle karakteristik Ford özelliklerini taşıyan aracın fren performansıysa pek iç açıcı değil. Fusion, özellikle geniş iç mekanı ve rahat kullanım özellikleriyle puan topluyor. 68 HP’lik TDCi motoruyla şehir içinde yeterli, otoyol kullanımlarındaysa çok kısıtlı bir performans sergileyen Fusion, düşük tüketimiyle tutumlu, performansına göre yüksek etiketiyleyse biraz düşündürücü bir seçenek.
Fiyat etiketi rakibinden daha yüksek olan Nissan Note; güç, tork, hızlanma, maksimum hız ve test yakıt tüketimi açısından Fusion’u açık ara geride bırakıyor. Ancak sizin zevkinizi hangi aracın tamamlayacağı sorusuna en doğru yanıt yine sizin tarafınızdan verilebilir. Ondan dolayı size tavsiyem, bu iki aracı farklı yol ve yük koşullarında kullanmanızdır. Sonrası karar. Hayırlar getirsin.
Expert (12.2k puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 800 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
2, Mart, 2018 Yasin OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 8.3k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
30, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 745 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
10, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 5.7k kez görüntülendi
0 oy
2 cevap
4, Aralık, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 2.1k kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım