OtoGüncel Forum
0 oy
470 kez görüntülendi
Bilindiği üzere ülkemizde son yıllarda trafiğe çıkan araçların hem sayıları artmakta hemde daha üst sınıf araçlar tercih edilmektedir. Ülke olarak sahip olduğumuz mevcut yol şartları göz önüne alındığında, orta sınıf diye tabir edebileceğimiz ailelerin kullanacağı otomobillerde aranması gereken özellikler neler olmalıdır. Ayrıca otomobil seçiminde yine biz orta sınıf aileler göz önünde bulundurulursa,otomobil seçiminde dikkat edilmesi gereken teknik noktalar (örneğin; güç, tork vb.) neler olmalıdır. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
OtoFan (150 puan) tarafından | 470 kez görüntülendi

1 cevap

+1 oy
En İyi Cevap
Araba alırken kendinize sormanız gereken en temel iki soru; bu araba için ne kadar para ayırdım ve alacağım bu arabayı hangi amaçla kullanacağım olmalıdır. Siz bu noktada orta sınıf bir araba ifedesiyle araba için ayırdığınız miktarı yaklaşık olarak tanımlamışsınız. Piyasada mevcut araçlar içersinde tork güç hızlanma olarak birçok otomobil markası o sınıf için birbirine yakın araçlar üretiyorlar bu noktada sizin önceliğiniz ön plana çıkıyor bilinçli bir tüketici olarak önceliğiniz ne? seçenek olarak konfor, yakıt tüketimi, servis ağı, sağlamlık, güvenlik, ikinci el piyasası, maliyet  vs... bunların hepsini bir arada bulabileceğiniz orta sınıf bir araba bulmak biraz zor siz önceliğinizi tespit edip bu noktada parametreleri optimum olarak size en uygun olanı seçmelisiniz. örneğin çok güçlü sağlam ivmelenmesi iyi bir araç buldunuz muhtemelen seleflerine göre biraz fazla yakacaktır. Atıyorum ikinci araba olarak alıyorsanız ikinci el piyasası olan bir araç alın herhangi bir nedenle elden çıkartmanız gerektiğinde kolaylıkla elden çıkartırsınız. Uzun iş seyahatleri mi yapıyorsunuz? yakıt tüketimi ekonomik ve konforlu bir araç olsun mesela.... Kalabalık bir aile iseniz bagaj hacmini ön planda bulundurmalısınız gibi.

Teknik olarak söylenmesi gereken noktalar yılda 15000 kilometreden fazla yapacaksınız dizel motorlu araç almanızı, İstanbul gibi büyük şehirlerde kullanacaksanız konfor açısından otomatik şanzımanlı araç tercih etmeniz gerektiğini söyleyebilirim ( yakıt tüketimi manuele göre biraz fazla olacaktır ).  Ülkenin yol şartlarından bahsetmişsiniz bu konuda yapacak birşey yok belli aralıklarla lastikçinizde rot balans ayarı yaptırmak durumundasınız.
OtoFan Plus (3.1k puan) tarafından
tarafından seçilmiş

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
3, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 198 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
2, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 945 kez görüntülendi
+1 oy
1 cevap
14, Ocak, 2013 muratguven OtoFan (160 puan) tarafından soruldu | 1.7k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
13, Eylül, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 1.1k kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım