OtoGüncel Forum
0 oy
9.3k kez görüntülendi
Expert (12.2k puan) tarafından | 9.3k kez görüntülendi

1 cevap

+1 oy
En İyi Cevap

Öncelikle belirteyim ki bu manyetik alanla enerji tasarrufu muhabbeti yeni değil, bildiğim kadarıyla 1960 lardan beri üstelik yalnızca doğalgaz için değil tüm yakıt türleri ile (benzin, propan, motorim ....) ilgili geliştiriilmiş aygıtlar piyasada satılıyor. Yurt dışında % 15 lere kadar enerji tasaruufu olduğu iddia edilirken ülkemizde bu rakamlar % 35 civarında yanılmıyorsam.

Bu konu ile ilgili iki teori var: Birinci teoriye göre manyetik alan yardımı ile karışımın daha iyi homojenize olduğu ve emisyonlar dahil olmak üzere araç performansı üzerinde birçok olumlu etkisi olduğu. İkinci teoriye göre yine manyetik alan yardımı ile karışımda elektriksel iyonizasyon gerçekleşiyor, akışkan (yakıt) birtakım ifade edilemeyen davranışlar sergiliyor. Bu teoriye göre ifade edilemeyen bu davranışlar manyetik enerji artışı olarak ifade ediliyor.

Benim şahsi kanım bu sistemin enerji tasarrufu sağlamadığı yönünde ancak aktivatör vazifesi görebilir yani yanma performansını artırabilir yanmayı hızlandırabilir ancak birim hacimdeki yakıttan daha fazla enerji alınması en azından termodinamik olarak mümkün değil yani şöyle ifade edeyim ağaç bir kütük düşünün  yakmak istediniz küçük bir ateşle yakamazsınız ama onu parçalayıp çıra halline getirip yüzey alanını artırarak bir çakmakla bile yakmanız mümkün olur. Bu örnekte odunu çıra haline getirerek yanma reaksiyonun aktivasyon enerjisini düşürüsünüz fakat o kütükten elde edeceğiniz çıraları yaktığınızda açığa çıkan ısı miktarı değişmez.  Arabalar tekrar dönecek olursak bu aktivasyon enerjisini düşürme olayı teorik olarak aracınızın performansını artırabilir. Ancak yakıt tasaruufu sağlamaz diye düşünüyorum. 

 

OtoFan Plus (3.1k puan) tarafından
tarafından seçilmiş

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
3, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 1.4k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 363 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 517 kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
5, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 969 kez görüntülendi
0 oy
0 cevap
5, Kasım, 2017 Hüseyinov OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 1.0k kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
365 kullanıcı
Grafik Tasarım