OtoGüncel Forum
0 oy
409 kez görüntülendi
Expert (12.2k puan) tarafından | 409 kez görüntülendi

1 cevap

+1 oy
En İyi Cevap

EKO-66 gerçekten tasarruf sağlar mı?

EKO-66 hakkında internet ortamında yaptığım sörflerde elde ettiğim bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim. EKO-66 cihazı, aracın kontak anahtarından aldığı elektrik enerjisiyle bünyesinde oluşturduğu manyetik alan sayesinde yakıtın moleküllerini düzenlemektedir. Cihaz, kontak anahtarı çevrildiği anda devreye giriyor. Bundan sonra motor iç bünyeden başlamak üzere manyetize oluyor. Motor içinde birikmiş olan tüm kurum, egzoz borusundan dışarı çıkmaya başlıyor. Bu süreç motorun iç bölümündeki kurumlar temizleninceye kadar devam ediyor. EKO-66 yakıt tasarruf cihazının motorin, benzin, LPG, doğal gaz kullanılan tüm jeneratör ve içten yanmalı motorlarda yakıt ekonomisi sağlayabileceği ve egzoz emisyonlarında iyileşme sağlayacağı da belirtilmektedir.

eko 66 yakit tasarruf cihazi 150x122 EKO 66 gerçekten tasarruf sağlar mı?

Bu cihazla yapılan testlere yer vererek bir değerlendirme yapalım. Bunlardan ilki Dumlupınar Üniversitesinde bir akademisyenin yaptığı testtir. EKO-66 cihazı bulunan ve bulunmayan aynı marka ile modeldeki iki dizel yakıtlı araçta yol koşullarında saatte 90 kilometre hızda ilerlerken KTS diagnos cihazıyla ölçümler yapılmış. Bu ölçümlerde, EKO-66 cihazının, aracın motorunda yanmayı iyileştirerek verimi artırdığını, buna bağlı olarak saatte 90 kilometre sabit hızda ilerlerken dördüncü viteste %35.5 ve beşinci viteste %34 yakıt tasarrufu sağladığını gözlemlemiş. Eksik yanma ürünü olan hidrokarbon (HC) ve karbonmonoksit (CO) emisyonlarının egzozda azaldığı tespit edilmiş. Yüksüz duman testinde, duman koyuluğunun azaldığı ve çevreye verilen organik bileşiklerin, sülfatların, zararlı gazların ve karbon parçacıklarının çok önemli oranda azaldığı saptanmış. Bir diğer testi de Ege Üniversitesi’nden bir akademisyen gerçekleştirmiş. Bu testte EKO-66 cihazının kullanıldığı dizel motorlarda yapılan ölçümlerde ise motorun çalışma
Sözün özü: Performansta ve yakıt ekonomisinde yüzde %10-15 gibi değerlerde iyileştirmeler sağlamak için otomotiv firmaları milyon dolarlar harcamaktadır. Yine de bu iyileştirmeleri çok kolay yapamamaktadırlar. Bu kadar kolay olsa üreticiler bu ekipmanları orijinal fabrika çıkışlı uygularlardı gibime geliyor. EKO-66 cihazını aracınıza taktıracak olsanız bile cihazın sağlayacağı artı değerleri belirtilen düzeylerde görmeniz mümkün olmayacaktır. Kanaatimce cihaz, sınırlı bir ekonomiklik sağlayabilir. Ancak bu ekonomiklik cihazın takılmasını gerektirecek düzeyde midir diye bir soruya ise cevabım; cihazı ilgili araçta test etmek gerekir. Çünkü bu uygulamaların yapılacağı motorlardaki güç, tork, yakıt tüketimi ve egzoz emisyon değişimleri, motor üreticisinin üretim ve yönetim stratejilerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.rejimine bağlı olarak %8.5 ile 11.39 arasında yakıt tasarrufu sağlanabildiği sonucuna ulaşılmış. İstanbul Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilen bir başka testte ise cihazın tam yükte hem özgül yakıt tüketimini 5-11 g/BGsaat civarında hem de CO emisyonunu 2.65 kat düşürebildiği gözlenmiştir. Aynı şekilde NOx emisyonunda ise yüzde 3 civarında bir artış olmuştur. Motorun güç, tork, yakıt tüketimi ve bu test esnasında beş gaz ölçen egzoz emisyon testinin de gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan testlerde güç ve tork değişimleri hakkında bilgiler paylaşılmamış. Ayrıca paylaşılan bilgilerden emisyonlarda bir miktar iyileşme ve yakıt ekonomisi olabileceği ortaya çıkıyor. Ancak cihazla birlikte motorda/motorlarda kapsamlı bir dinamometre ve egzoz emisyon testi yapmadan somut bir şey söylemek çok bilimsel olmasa gerek.

ÖNEMLİ NOT:

Otoguncel’in genel yayın yönetmeni olarak ECO-66 cihazının üreticilerine cihazı test edebileceğimizi ve sonuçları objektif olarak sitemizde yayınlayabileceğimizi duyumak isterim.
Ne ürüne ne de okuyucuya haksızlık yapılsın istemeyiz…
Biz ülkemizi seviyoruz, insanımıza güveniyoruz. Onlara değer veriyoruz.
Saygılarımla…
Dr. Abdullah DEMİR

 

OtoFan Plus (8.5k puan) tarafından
tarafından düzenlendi

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 9.9k kez görüntülendi
0 oy
1 cevap
1, Ekim, 2012 OtoGüncel Expert (12.2k puan) tarafından soruldu | 565 kez görüntülendi
0 oy
0 cevap
5, Kasım, 2017 Hüseyinov OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 1.1k kez görüntülendi
0 oy
0 cevap
25, Ocak, 2017 Hüseyin OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 531 kez görüntülendi
0 oy
0 cevap
27, Ekim, 2016 newdriver OtoFan (120 puan) tarafından soruldu | 576 kez görüntülendi
348 soru
260 cevap
12 yorum
366 kullanıcı
Grafik Tasarım